Psychoterapia

Czym jest psychoterapia?

Wiele osób sądzi, że to poprostu rozmowa z psychologiem czy psychoterapeutą o swoich problemach. Jeżeli do tej pory tak właśnie myślałeś, to myliłeś się. To co ludzie najczęściej mylą z psychoterapią to porada psychologiczna, w trakcie której psycholog rozmawia z pacjentem, wyjaśnia i doradza. To nie jest psychoterapia. Zapamiętaj !!! Psychoterapia nie jest poradnictwem psychologicznym, nie jest doradztwem i nie jest coachingiem. Jest za to terapią wykorzystującą różne psychoterapeutyczne narzędzia i metody, które służą poprawie funkcjonowania pacjenta w przestrzeni indywidualnej, rodzinnej i społecznej. Środki te wywołują zmiany w obszarze odczuwania, myślenia, reagowania i przeżywania wybranych aspektów  rzeczywistości pacjenta. To odróżnia psychoterapię od farmakoterapii psychiatrycznej, gdzie zmiany wywołuje się za pomocą leków. Psychoterapia aby była skuteczna wymaga czynnego udziału i zaangażowania ze strony pacjenta. Zamiany nie zachodzą w efekcie zwykłego słuchania słow terapeuty, choć czasami również tak się dzieje. Konieczne jest wykonywanie przez pacjenta zadań zaordynowanych przez terapeutę, również a może przede wszystkim w okresie pomiedzy sesjami. Czym są te zadania? To zazwyczaj różnego rodzaju ćwiczenia, techniki pracy wewnętrznej lub strategie do zastosowania w relacjach z innymi ludźmi, które pacjent ma samodzielnie wykonywać i stosować. To bardzo ważny element psychoterapii, równoważny z przyjmowaniem przypisanych przez lekarza leków w leczeniu chorób ciała.
Inną kwestią jest fakt, że nie istniej jedna psychoterapia. Potocznie ludzie sądzą, że jest to jedna spójna dziedzina a tak nie jest. Obecnie zbiorcze opracowania dotyczące psychoterapii wyróżniają kilkadziesią jej odmian. Każda z nich ma swoją specyficzną teorię i metodologię. Oznacza to, że psychoterapeuta psychoterapeucie nie równy. Pisząc „nierówny” nie mam na myśli gorszy tylko stosujący inne podejście i inne metody. Stosowany zazwyczaj klasyczny podział dzielący metody psychoterapeutyczne na psychoanalityczne, behawioralno-poznawcze, humanistyczne i systemowe jest obecnie trochę nieadekwatny gdyż wiele metod terapeutycznych nie daje się jednoznacznie określić i przyporządkować do któregoś z w/w nurtów. Nie również lepszej lub gorszej metody psychoterapeutycznej. Wszystkie one mają swoją wartość i potrafią przynieść pozytyny wynik terapii. To co może być istotne z punktu widzenia pacjenta to czas jaki musi on zainwestować w psychoterapię aby uzyskać poprawę. Czas jest oczywiście przekładalny również na pieniądze, gdyż każda sesja to określony koszt po stonie pacjenta. Ten czas jest różny dla różnych metod psychoterapeutycznych i zależny również od tego jak skomplikowane i rozległe są problemy pacjenta. Można jednak jasno stwierdzić ile trwa przeciętna terapia w różnych metodach (szkołach) psychoterapeutycznych. Zdecydowanie najdłużej trwa pschoterapia psychoanalityczna. Zwykle trwa od 2 do 5 lat, przy konieczności odbywania kilku sesji w tygodniu przez cały okres jej trwania. Zdecydowanie krótszy czas trwają terapie humanistyczne i systemowe. W ich wypadku przeciętny okres trwania terapii to 6-12 miesięcy a czestotliwość wizyt to jedna w tygodnu. Najszybsze efekty uzuskują psychoterapie behawioralo-poznawcza oraz hipnoterapia (hipnoza kliniczna). Obie również, co potwierdzają badania kliniczne uważa się za najbardziej skuteczne. Psychoterapia behawioralno-poznawcza trwa przeważnie od 3 do 6 miesiecy a hipnoterapia pozwala uzyskać poprawę w jeszcze krótszym czasie. Ogólnie obowiązujący model efektywnej pracy w wiekszości metod zakłada konieczność odbywania przez pacjenta 1 sesji tygodniowo. Koszty prywatnego leczenia z wykorzystaniem psychoterapii wahają się od 70 do 150 zł za sesję. Cena jest zależna od takich czynników jak lokalizacja a także doświadczenie psychoterapeuty. W naszej placówce ze względu na efektywność metodą wiodącą jest hipnoterapia. Stosujemy również elementy psychoterapii behawioralno-poznawczej, NLP, psychoterapii humanistycznej a także Psychoterapii Zorientowanej na Proces Arnolda Mindela. Czas trwania standardowej sesja w naszej placówce waha się w przedziale 1-1,5 godziny.

Jeżeli masz jakieś dodakowe pytania,wątpliwości lub chciałbyś rozwiać swoje obawy to zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie na nie odpowiemy.   KONTAKT

 

11 + 1 =

Informacje kontaktowe

Jeśli chcę Państwo skorzystać z naszej pomocy, prosimy o wstępny kontakt telefoniczny w celu umówienia się na konkretny termin. Pracownia PP SENS nie posiada kontraktu z NFZ.

Adres: ul. Sandomierska 18 B, 37-400 Nisko

Rejestracja telefoniczna pod nr:

660 06 85 99  lub  600 70 65 46

Godziny otwarcia: 

pn.-pt.    13:30-20:00

sobota    10:00-14:00